Scan0001

Kościół został zbudowany w 1923 r. ze składek 280 rodzin katolickich, wśród których było 80 rodzin polskich. Architektem tego kościoła w stylu neoromańskim był inż. K. Kuhn. 20 grudnia 1923 r. kościół konsekrował kard. Adolf Bertram z Wrocławia.

Parafia powstała 1 października 1926r.

Niemieccy mieszkańcy ówczesnego Szczecinka nazwali tę katolicką świątynię Polskim Kościołem.

Była to jedyna placówka duszpasterska kościoła katolickiego na tych ziemiach.

Pod koniec wojny w 1945 roku wnętrze kościoła zostało zniszczone i splądrowane.

Po wojnie Parafia p.w. Ducha Świętego istniała nadal, choć Kościołem parafialnym uczyniono kościół mariacki. Natomiast kościół p.w. Ducha Świętego był kościołem rektoralnym.

Redemptorystów do Szczecinka sprowadził ks. Czerniak w 1954 roku.

8 lipca nastąpiło uroczyste wprowadzenie kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła p.w. Ducha Świętego. Przed wojną była już odprawiana nowenna w języku niemieckim, dlatego też za sugestią ówczesnego ojca prowincjała wprowadzono nowennę w języku polskim.

W 1956 r. działalność redemptorystów w Szczecinku została przerwana przez władze państwowe.

Ponownie redemptoryści przybyli do Szczecinka 3 stycznia 1957 r. po tzw. polskim październiku i rozpoczęli na szeroką skalę działalność misyjno-duszpasterską.

W 1966 r. wnętrze kościoła zostało gruntownie przebudowane i dostosowane do nowej posoborowej liturgii. Wyburzono wówczas m.in. ambonę i drewnianą emporę. W centralnym miejscu prezbiterium umieszczono duży drewniany krzyż autorstwa znanego krakowskiego rzeźbiarza M. Chromego.

W 1973 r. wydzielono w Szczecinku dwie parafie Narodzenia N.M.P. i Ducha Świętego.

Trzeba w tym miejscu koniecznie wspomnieć, że działalność duszpasterska Ojców obejmowała również miejscowości poza Szczecinkiem, takie jak: Turowo, Dworsko, Dziki, Łabędź, Jeleń, Jelonek, Przyjezierze, Krągi, Jelenino, Garbno, Sitno, Lipno.

W 1977 przemalowano nasz kościół, obraz M.B.N.P. umieszczono w prezbiterium.

W roku 2002 kościół został rozebrany. Pozostał tylko fronton, ściana południowa i zakrystia. Nastąpiła przebudowa świątyni według projektu pani Joanny Sapiehy-Kopickiej i jej męża. Kościół obecnie jest szerszy o 10 m i wyższy ok. 4 m. Wykonany z cegły klinkierowej z dachem spadzistym pokrytym dachówką ceramiczną. Nad świątynią góruje ogromny betonowy krzyż. Wewnątrz w prezbiterium znajduje się krzyż z poprzedniego kościoła, w który wbudowane jest tabernakulum. W całym kościele wraz z chórem jest ok.470 miejsc siedzących. Pod kościołem jest kaplica Miłosierdzia Bożego, która jest otwarta cały dzień.

W latach 1982-85 zbudowano dom parafialny, który jest potężnym zapleczem do pracy duszpasterskiej. Znajdują się tam salki dla poszczególnych grup, aula, klub młodzieżowy.

W 1985 r. zostały sprowadzone Ss. Służebniczki, które zamieszkały w części domu parafialnego.

Opieka duszpasterska Redemptorystów obejmuje wszystkich: od dzieci poprzez młodzież aż po dorosłych. W tę pracy duszpasterskiej, od 1985 roku dzielnie pomagają nam Siostry Służebniczki

Obecnie nasza parafia liczy ok. 7776  mieszkańców.

DSC 0026